Logo Jastrzębia

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 2212
W sumie: 2212

News

News zdjęcie id 995

Zebrania sprawozdawcze OSP w Mąkosach Starych i Jastrzębi

18.02.2023

W dniu 11 lutego ubiegłoroczną działalność podsumowali druhowie z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w Mąkosach Starych i Jastrzębi. W zebraniach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych i zarządu OSP gminy Jastrzębia oraz reprezentanci Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu. W spotkaniu w Mąkosach wziął udział st. kpt. Paweł Batorski - dowódca zmiany w JRG nr 2, a w Jastrzębi naczelnik Wydziału Operacyjnego PSP w Radomiu - st. kpt. Piotr Chłopicki.

OSP MĄKOSY STARE

Prezesem OSP w Mąkosach Starych jest Zygmunt Mąkosa, a naczelnikiem Sławomir Jaroszek. W 2022 roku jednostka uczestniczyła w 25 akcjach gaśniczych, 12 miejscowych zagrożeniach i 3 wyjazdach gospodarczych. Jednostka liczy 25 członków zwyczajnych, z czego 20 może brać bezpośredni udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. W Mąkosach Starych funkcjonuje młodzieżowa drużyna pożarnicza, licząca 10 członków (5 chłopców i 5 dziewcząt).

Jednostka OSP Mąkosy Stare posiada średni wóz bojowy, zakupiony w 2019 roku i wysokiej jakości sprzęt ratowniczo-gaśniczy, m.in. motopompę, agregat prądotwórczy, pilarki do drewna oraz sprzęt alarmowania i łączności. W roku 2022 strażacy z OSP w Mąkosach Starych pozyskali sprzęt o wartości 19.974,44 złotych, zakupiony z dotacji WFOŚiGW w Warszawie. Druhowie z Mąkos Starych wzorowo współpracują z lokalnymi organizacjami społecznymi, m.in. Kołem Gospodyń Wiejskich „Mąkosianie”, angażując się w różnorodne przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym, edukacyjnym i integracyjnym. Uczestniczą również w działaniach organizowanych przez samorząd gminy Jastrzębia.

OSP JASTRZĘBIA

Największa jednostka w naszej gminie i jedyna włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jej prezesem jest Grzegorz Rudecki, a naczelnikiem Andrzej Kapusta. Do jednostki należy 39 członków zwykłych, 3 honorowych i jeden wspierający. W skład Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP w Jastrzębi wchodzi 18 osób, w tym 16 dziewcząt. W 2022 roku strażacy z OSP w Jastrzębi uczestniczyli w 124 akcjach ratowniczych (58 pożarów i 66 miejscowych zagrożeń), z czego 4 wyjazdy obejmowały zdarzenia na terenie gmin sąsiednich.

Wchodząc w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego jednostka posiada odpowiedni potencjał sprzętowy i osobowy, a ostatni rok działalności to dalszy rozwój we współpracy z samorządem gminy Jastrzębia. W 2022 roku dokonane zostały kolejne zakupy m.in. węże, ubrania koszarowe i specjalne, rękawice techniczne, kombinezony pszczelarskie i tor dla młodzieżowej drużyny pożarniczej. Ponadto kilku jastrzębskich strażaków uczestniczyło w szkoleniach podstawowych i specjalistycznych. 

W 2022 roku wykonany został pierwszy etap termomodernizacji budynku remizy OSP w Jastrzębi. Zadanie zostanie zakończone w roku obecnym, w ramach specjalnego programu samorządu Mazowsza, wspierającego remonty i modernizację obiektów służących jednostkom strażackim.

W okresie sprawozdawczym strażacy z Jastrzębi współpracowali z wieloma instytucjami i organizacjami, m.in. z miejscową szkołą, parafią i Kołem Gospodyń Wiejskich "Jastrzębianie", Lasami Państwowymi w Radomiu i Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Radomiu angażując się w różnorodne przedsięwzięcia, m.in. takie akcje jak: WOŚP,  „Szlachetna Paczka” i „Sprzątanie Świata”. Strażacy z Jastrzębi organizowali gminne eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej i zabezpieczali organizację Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Topem Wilczym”.


Korzystając z zaproszenia, uczestniczyłem zarówno w spotkaniu OSP Mąkosy Stare jak i Jastrzębia. Była to dla mnie okazja do złożenia podziękowań wszystkim druhom za całoroczną współpracę, poświęcenie i aktywny udział w życiu społecznym gminy Jastrzębia. Omówiliśmy wspólnie zrealizowane działania, a także bieżące potrzeby jednostek w zakresie remontów strażnic i doposażenia sprzętowego. Podobnie jak w latach ubiegłych, zadania zaplanowane na rok 2023 będziemy wykonywać dzięki pozyskanym dotacjom, z zapewnieniem odpowiedniego wkładu ze środków budżetu naszej gminy.

Za udział w strażackich spotkaniach dziękuję radnym gminy Jastrzębia, którzy od wielu lat angażują się w działalność OSP,  pani Teodozji Borowskiej i panu Marcinowi Mąkosie, a także mojemu zastępcy - panu Pawłowi Głuchowskiemu oraz pani Agnieszce Grzywacz - Inspektor ds. obronnych, obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa ochrony danych osobowych w Urzędzie Gminy Jastrzębia.

Wojciech Ćwierz - wójt gminy Jastrzębia.

Wójt gminy zaprasza

Wojciech Ćwierz
wojt@jastrzebia.pl


Godziny przyjęć interesantów:
pon. 09:00 - 16:00

Jastrzębia 110
26-631 Jastrzębia
tel. 48 384-05-05, urzad@jastrzebia.pl


Godziny urzędowania:

pon. 8:00 - 16:00
wt-pt. 7:00 - 15:00

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.