Logo Jastrzębia

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 6880
W sumie: 144774

News

News zdjęcie id 899

Dobra zabawa na Gminnych Dożynkach w Jastrzębi

24.08.2022

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią w Jastrzębia odbyło się gminne święto plonów. Piękna pogoda i mnóstwo atrakcji przygotowanych przez organizatorów sprawiły, że na jastrzębskich dożynkach bawiły się prawdziwe tłumy.

Wydarzenie Społeczno - Kulturalne pn. "Gminne Dożynki w Jastrzębi" współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

Uroczystości dożynkowe rozpoczęła dziękczynna msza święta w kościele pw. Zwiastowania NMP w Jastrzębi, podczas której poświęcony został bochen chleba upieczony tradycyjnie z tegorocznych zbóż. Starostowie dożynek, mieszkańcy Lesiowa, Ewelina Gospodarczyk i Mateusz Paździoch, przekazali go uroczyście na ręce wójta gminy Jastrzębia Wojciecha Ćwierza i przewodniczącego Rady Gminy Cezarego Pietruszewskiego z tradycyjnymi słowami: „Gospodarzu dziel ten chleb sprawiedliwie, tak aby starczyło go dla każdego”.

Po mszy, barwny korowód wieńcowy przemaszerował na boisko szkoły w Jastrzębi, gdzie odbył się dożynkowy festyn, rozpoczęty prezentacją wieńców i ich twórców, czyli „ośpiewaniem wieńców”.  Jak wyglądała dawniej praca na roli widowiskowo przypomniano konkursem sołectw, na którym zaprezentowano sztukę młocki cepem, czy dawną sztukę ubijania masła.

W trakcie imprezy odbyły się również i inne konkursy: wieńcowy, na tradycyjną potrawę z ziemniaka i ciasto oraz na najpiękniejsze stoisko. Przysmaki wystawione na stoiskach nie były jedynie ich dekoracją. Wszystkiego można było posmakować, a że trafiono w gusta festynowych gości, najlepiej świadczyły o tym tłumy gromadzące się przy stoiskach.

Można było również odwiedzić stoiska instytucji pracujących na rzecz wsi i rolnictwa, m.in. Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy których odbywały się liczne konkursy z nagrodami, które zapewniło stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój”, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Radomiu i inne instytucje.

Nie zapomniano również o najmłodszych uczestnikach festynu. Czekały na nich bezpłatne atrakcje, takie jak dmuchane zjeżdżalnie i programy animacyjne.  Nie zabrakło również rozrywek duchowych, a te zapewniły, zbierając tłumy słuchaczy przy estradzie, występy kabaretu PAKA oraz zespołów muzycznych GuzikOwce, NON STOP, Jagoda i Brylant oraz Vegas.

Wszyscy bawili się doskonale do późnych godzin nocnych. Dożynkowe spotkanie zakończył pokaz sztucznych ogni.

 

Wójt gminy zaprasza

Wojciech Ćwierz
wojt@jastrzebia.pl


Godziny przyjęć interesantów:
pon. 09:00 - 16:00

Jastrzębia 110
26-631 Jastrzębia
tel. 48 384-05-05, urzad@jastrzebia.pl


Godziny urzędowania:

pon. 8:00 - 16:00
wt-pt. 7:00 - 15:00

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.