News

NADANIE NUMERU PESEL DLA OBYWATELA UKRAINY / НАДАННЯ НОМЕРУ PESEL ДЛЯ ГРОМАДЯН YКРАЇНИ
15.03.2022
Numer PESEL możesz uzyskać, jeśli:
- jesteś obywatelem/obywatelką Ukrainy lub
- jesteś obywatelem/obywatelką Ukrainy i masz Kartę Polaka, lub
- jesteś członkiem najbliższej rodziny obywatela/obywatelki Ukrainy, który/która ma Kartę Polaka, lub
- jesteś małżonkiem/małżonką obywatela/obywatelki Ukrainy, ale nie masz obywatelstwa ukraińskiego
- oraz przybyłeś(-aś) w okresie od 24 lutego 2022 r. na terytorium Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi w twoim kraju.
- zgłosisz się i złożysz wniosek do dowolnego urzędu gminy (wnioski są w wersji edytowalnej i przygotowane w dwóch wersjach językowych).
Коли можна отримати
Ви можете отримати номер PESEL, якщо:
- Ви є громадянином України, або
- Ви є громадянином України і маєте Картку поляка, або
- Ви є найближчим членом родини громадянина України, який має Картку поляка, або
- Ви є дружиною/чоловіком громадянина/громадянки України, але не маєте громадянства України
і Ви прибули в період з 24 лютого 2022 року на територію Польщі безпосередньо з території України у зв'язку з бойовими діями у Вашій країні.
Хто може отримати
Усі, хто відповідає умовам, наведеним у розділі Коли можна отримати і:
- прибув до Польщі в період з 24 лютого 2022 року безпосередньо з України у зв'язку з бойовими діями,
- з’явився (подав заяву) в адміністрацію будь-якої ґміни.
UKR Wniosek o nadanie numeru PESEL w związku z konfliktem na Ukrainie
RUS Wniosek o nadanie numeru PESEL w związku z konfliktem na Ukrainie
Wymagane dokumenty:
-
Wniosek składa się osobiście w siedzibie organu gminy na piśmie utrwalonym w postaci papierowej.
-
W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczona zdolność do czynności prawnej ubiegającej się o nadanie numeru PESEL składa jedno z rodziców, opiekun, kurator lub opiekun tymczasowy.
-
Do wniosku dołącza się 1 kolorową fotografię o wymiarach 35x45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazującą wyraźnie brwi, oczy - zwłaszcza źrenice, przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nie przesłoniętymi włosami z naturalnym wyrazem twarzy z zamkniętymi ustami bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami i odzwierciedlającą w sposób niebudzący uzasadnionych wątpliwości wizerunek twarzy osoby.
-
Organ gminy potwierdza tożsamość na podstawie dokumentu podróży, Karty Polaka lub innego dokumentu ze zdjęciem umożliwiającego ustalenie tożsamości, a w przypadku osób, które nie ukończyły 18. roku życia, również dokumentu potwierdzającego urodzenie, i wprowadza dane do rejestru PESEL. Potwierdzenie tożsamości może nastąpić na podstawie dokumentu unieważnionego, jeżeli umożliwia on ustalenie tożsamości osoby.
- Jeżeli nie posiadasz takiego dokumentu, możesz złożyć oświadczenie o jego braku pod rygorem odpowiedzialności karnej. Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Klauzula o treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”, zastępuje pouczenie organu uprawnionego do odebrania oświadczenia o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
-
Podczas składania wniosku pobiera się od osoby, której dotyczy wniosek, odciski palców. Odcisków palców nie pobiera się od osoby:
- która nie ukończyła 12. roku życia;
- od której chwilowo fizycznie nie jest możliwe pobranie odcisków któregokolwiek z palców;
- od której pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe.
Odciski palców pobiera się w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 54 ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych.
WAŻNE
Przepisów ustawy nie stosuje się do obywateli Ukrainy:
1) posiadających:
- zezwolenie na pobyt stały,
- zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
- zezwolenie na pobyt czasowy,
- status uchodźcy,
- ochronę uzupełniającą,
- zgodę na pobyt tolerowany;
2) którzy:
- złożyli w Rzeczypospolitej Polskiej wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej lub w imieniu których takie wnioski zostały złożone,
- zadeklarowali zamiar złożenia wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej w Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 28 ust. 1 lub art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1108 i 1918 oraz z 2022 r. poz. 583) lub
- których takie deklaracje zamiaru dotyczą.
Uzyskaj numer PESEL oraz profil zaufany - usługa dla obywateli Ukrainy na stronie gov.pl
Opłaty
Tryb odwoławczy
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, Dziennik Ustaw 2022 r. poz. 583.