Logo Jastrzębia

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 9182
W sumie: 147076

News

News zdjęcie id 742

NOWE DOWODY OSOBISTE CZ.I

29.10.2021

Brak możliwości składania wniosków online

W związku z wprowadzeniem nowego dowodu osobistego od 27 lipca 20121 roku , nie ma możliwości złożenia wniosku o dowód osobisty elektronicznie. Po wdrożeniu nowego wzoru, składanie wniosków online możliwe będzie wyłącznie w przypadku dzieci do 12. roku życia, od których odciski palców nie będą pobierane.

Zmiany w dowodzie

Nowe dokumenty będą wyposażone w warstwę elektroniczną, o wysokim stopniu zabezpieczenia, która podobnie jak w przypadku paszportów, zawierać będzie wizerunek twarzy posiadacza oraz dwa odciski palców w formatach cyfrowych. Dodatkowo, w warstwie graficznej pojawi się odręczny podpis właściciela, a także literowy skrót PL na tle flagi Unii Europejskiej.

Podpis jest zamieszczany w warstwie graficznej dowodu osobistego każdej osoby, która ukończyła 12 rok życia.

Podpisu nie będzie w dowodzie osoby, która nie może złożyć podpisu.

Od kogo nie pobiera się odcisków palców

Odciski palców nie są pobierane od:

 • dzieci poniżej 12 roku życia;
 •  osób, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe.

Jeżeli pobranie odcisków jest tylko chwilowo niemożliwe (np. z powodów medycznych), wtedy wydawany jest dowód osobisty bez odcisków palców – ważny 12 miesięcy.

Odciski są automatycznie usuwane z Rejestru Dowodów Osobistych:

 • w momencie odebrania dowodu przez osobę;
 • gdy osoba nie odebrała dowodu w ciągu 90 dni od daty wydanie (czyli daty personalizacji zamieszczonej w dowodzie).

Ważna zmiana !

Zgodnie z art. 26 ustawy o dowodach osobistych, od dnia 7 listopada będzie możliwość przyjęcia wniosku w miejscu pobytu osoby. O niemożności złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego spowodowanej chorobą, niepełnosprawnością lub inną niedającą się pokonać przeszkodą wnioskodawca powiadamia organ gminy, który po uprawdopodobnieniu przez wnioskodawcę zaistniałego przypadku, zapewnia przyjęcie wniosku w miejscu pobytu tej osoby, chyba że okoliczności nie pozwalają na przyjęcie tego wniosku.

Organem gminy uprawnionym do przyjęcia, poza urzędem, wniosku o wydanie dowodu osobistego będzie jeden organ gminy będącej siedzibą władz powiatu lub organ miasta na prawach powiatu, na terenie którego przebywa osoba. W przypadku mieszkańców Gminy Jastrzębia, organem właściwym będzie Referat Dowodów Osobistych Urzędu Miejskiego w Radomiu, przy ul.Moniuszki 9.

Właściwość ta dotyczy także odbioru dowodu osobistego wraz z jego aktywacją oraz samej aktywacji odebranego wcześniej dowodu osobistego. Wnioskodawca, powiadamiając organ gminy (w Radomiu) o potrzebie przyjęcia wniosku o wydanie dowodu osobistego albo odbioru dowodu osobistego wraz z jego aktywacją albo samej aktywacji dowodu osobistego w miejscu pobytu osoby ubiegającej się o wydanie dowodu, zgodnie z nowym brzmieniem art. 26 ust. 1, musi uprawdopodobnić tę potrzebę.

Inne zmiany w dowodach osobistych

 • podpis osobisty - we wniosku pojawi się ramka na złożenie własnoręcznego podpisu osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego (która ukończyła 12. rok życia). To nie musi być podpis czytelny, ale nie może on dotykać i przecinać linii ramki;

 • miejsce urodzenia - w dowodzie osobistym wpisywane będzie miejsce urodzenia w brzmieniu obowiązującym w dniu złożenia wniosku (art. 12 ust. 2), np. Bartodzieje zamiast Bartosy.

Okres ważności dowodów

Okres ważności nowych dowodów osobistych:

 • 10 lat – dla osób od 12 roku życia;
 • 5 lat – dla osób do 12 roku życia;
 • 12 miesięcy – dla osób, od których chwilowo nie można pobrać odcisków palców.

Wójt gminy zaprasza

Wojciech Ćwierz
wojt@jastrzebia.pl


Godziny przyjęć interesantów:
pon. 09:00 - 16:00

Jastrzębia 110
26-631 Jastrzębia
tel. 48 384-05-05, urzad@jastrzebia.pl


Godziny urzędowania:

pon. 8:00 - 16:00
wt-pt. 7:00 - 15:00

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

 • :
 • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.