Logo Jastrzębia

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 14160
W sumie: 129016

News

News zdjęcie id 731

Zadbaj o bezpieczeństwo, zaproś kominiarza

15.10.2021

Strażacy z nadejściem sezonu grzewczego corocznie odnotowują wzrost liczby pożarów, których przyczyną jest nieostrożność i brak zachowania zasad bezpieczeństwa pożarowego. Notuje się wzrost pożarów sadzy w przewodach kominowych, które są nieprzygotowane do sezonu grzewczego. Dlatego przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy bezwzględnie dokonać przeglądów instalacji i urządzeń grzewczych, przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.

Czynności te przeprowadzają kominiarze, w przypadku przewodów kominowych, a także specjalistyczne serwisy w przypadku instalacji gazowych, kotłów opalanych paliwem stałym, olejem opałowym i gazem. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pożarowego w dużym stopniu zmniejsza ilość zdarzeń, których bezpośrednią przyczyną powstania jest niesprawność instalacji i urządzeń grzewczych, nie spełniających podstawowych parametrów bezpiecznej pracy. Aby właściwie przygotować się do sezonu grzewczego i zwiększyć swoje bezpieczeństwo, straż pożarna przypomina o obowiązku:

  • usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych, w okresach ich użytkowania w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego:

- co najmniej raz na 3 miesiące - od palenisk opalanych paliwem stałym (np. w piecach na węgiel lub drewno)
- co  najmniej raz na 6 miesięcy - od palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym (np. w piecach gazowych lub olejowych),

  • usuwania zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych w ww. obiektach lub ich częściach - co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa strażacy rekomendują również montowanie domowych czujek dymu. W domach z piecami na węgiel, drewno (w tym kominkami) lub piecykami gazowymi dodatkowo zaleca się instalowanie czujników czadu (tlenku węgla). Zachęcamy do wyszukania zakładów świadczących usługi kominiarskie, które zapewnią bezpieczeństwo w Państwa domach. Częstotliwość przeglądów kominiarskich regulują przepisy. W niewyczyszczonym kominie gromadzi się sadza (czysty węgiel), która bardzo łatwo ulega zapłonowi. To może się skończyć pożarem całego budynku. Komin najczęściej pali się w nocy. Poza tym nieczyszczony komin może być przyczyną śmiertelnych zatruć czadem oraz wzmożonej produkcji groźnych i toksycznych dla zdrowia produktów niezupełnego spalania. Chodzi o nieutlenione związki węgla i wodoru, które doprowadzają do powstawania smogu. Nie warto oszczędzać na regularnym czyszczeniu komina. To nie tylko prawny obowiązek właściciela domu. To przede wszystkim dbałość o własne bezpieczeństwo, finanse i środowisko.

Do pobrania:

Kampania społeczna #zaproskominiarza >>>

Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy do właścicieli i zarządców budynków w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego 2021/2022

 

Wójt gminy zaprasza

Wojciech Ćwierz
wojt@jastrzebia.pl


Godziny przyjęć interesantów:
pon. 09:00 - 16:00

Jastrzębia 110
26-631 Jastrzębia
tel. 48 384-05-05, urzad@jastrzebia.pl


Godziny urzędowania:

pon. 8:00 - 16:00
wt-pt. 7:00 - 15:00

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.