Logo Jastrzębia

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 6880
W sumie: 144774

News

News zdjęcie id 616

NARODOWY SPIS POWSZECHNY LUDNOŚCI I MIESZKAŃ 2021

21.04.2021

Rachmistrz czy oszust?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań prowadzony przez Główny Urząd Statystyczny, potrwa do końca września 2021r. Udział w nim jest obowiązkowy. Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Metoda uzupełniająca to spis przez telefon poprzez infolinię spisową lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego. Każdy z obywateli musi zezwolić na udostępnienie części swoich danych osobowych.

Niestety – niezależnie od wybranej formy wzięcia udziału w spisie – nasze bezpieczeństwo może być zagrożone. Pomysłowość przestępców jest nieograniczona, a obowiązkowy spis powszechny jest idealnym momentem, aby wyłudzić dane lub pieniądze od mniej uważnych osób. Szczególnie, że w czasie trwania spisu jest on intensywnie promowany w mediach. Jeżeli z każdej strony będziemy bombardowani informacjami, że musimy się spisać, to bardziej obniżymy swoją czujność i możemy dać się podpuścić.

Problem w tym, że chęć na ich pozyskanie mają także oszuści.

- W czasie pandemii pomysłowość oszustów szczególnie nie zna granic, co ma również bezpośrednie przełożenie na kradzieże danych i majątku poprzez spis powszechny - informuje Stowarzyszenie Manko. - W pierwszej fazie spisu powszechnego, seniorzy są szczególnie narażeni na oszustwa poprzez fałszywe strony internetowe „umożliwiające” udział w spisie. Należy uważać na wszystkie komunikaty przychodzące z niesprawdzonych źródeł poprzez e-maile, sms-y, z mediów społecznościowych czy komunikatorów. Nie należy klikać w linki zewnętrzne zawarte w podejrzanych wiadomościach, ponieważ mogą one prowadzić do stron czy aplikacji, które bez problemu przechwycą nasze dane. Do systemu należy logować się wyłącznie poprzez autoryzowaną stronę www.spis.gov.pl – dodaje.

W drugim etapie spisu powszechnego, do osób niezapisanych zadzwoni bezpośrednio rachmistrz z GUS-u. W związku z tym, że według licznych badań tylko 20 proc. seniorów korzysta z Internetu, ta metoda manipulacji może okazać się jeszcze bardziej skuteczna z perspektywy oszustów. Będą się oni starali wyłudzać dane osobowe.

- Każdy uczestnik spisu ma prawo zweryfikować tożsamość swojego rozmówcy - informuje Stowarzyszenie Manko. - Wystarczy poprosić o jego imię, nazwisko i numer legitymacji. Można je sprawdzić na stronie spisu w zakładce „Sprawdź rachmistrza” lub dzwoniąc na infolinię spisową na numer 22 279 99 99. Należy to zrobić przed udzieleniem jakichkolwiek informacji - dodaje.

Poniżej opisy potencjalnych, możliwych oszustw i sposobów, których przestępcy mogą używać podczas NSP 2021

Spis powszechny: oszustwo pierwsze. Metoda na rachmistrza w Internecie

Mogą pojawić się fałszywe strony spisowe imitujące oficjalną ankietę. Dlatego uważajcie na wszelkie odnośniki otrzymane z niepewnych źródeł – mogą przychodzić mailowo, SMS-owo, przez komunikatory. Ponadto nie jest wykluczone, że GUS sam będzie reklamował spis powszechny w taki sposób – rozsyłając linki, a to jeszcze bardziej uwiarygodniłoby ewentualne oszustwa. Polecamy zapisać sobie stronę spisu (spis.gov.pl) i ręcznie wpisywać ją do przeglądarki.

Możliwości oszustwa jest kilka:

- po pierwsze, można po prostu zebrać nasze dane spisowe.

- po drugie, można do wywiadu dodać dodatkowe pytania – na przykład o numer dowodu osobistego lub numer telefonu.

- po trzecie, link może prowadzić do instalacji oprogramowania szpiegującego, a to w przyszłości może skutkować utratą wszystkich pieniędzy z kont bankowych.

- po czwarte – skoro do spisu można się zalogować profilem zaufanym, to podstawiona strona może po prostu wyłudzać te dane dostępowe – w tym login i hasło do banku.

Spis powszechny: oszustwo drugie. Metoda na rachmistrza przez telefon

Jeżeli nie przystąpicie do spisu w Internecie, to jest bardzo prawdopodobne, że zadzwoni do Was prawdziwy rachmistrz. Problem w tym, że do Polaków mogą dzwonić też podstawione osoby. Będą się starały wyłudzać dane osobowe – te ze spisu, a być może i jakieś dodatkowe.

Dzwoniący mogą też próbować namawiać Was do instalacji jakiejś aplikacji na telefonie lub do kliknięcia w jakiś przesłany link (a wtedy będą Was oszukiwać, jak w powyższym punkcie o oszustwie w Internecie).

Oszuści zwykle dosyć dobrze znają się na socjotechnice i są wyjątkowo przekonywujący (skoro potrafią komuś wmówić, że są ich wnuczkiem). Dlatego też nawet jeżeli wypełniliście spis w Internecie, to mogą Wam wmawiać, że coś się nie zgadza i że trzeba coś poprawić. Uważajcie na takie sytuacje.

Spis powszechny: oszustwo trzecie. Metoda na rachmistrza w domu

Jeśli sytuacja pandemiczna na to pozwoli, nieunikniona będzie bezpośrednia wizyta rachmistrza w domach osób, które nie wzięły udziału w spisie powszechnym. Jest to kolejna idealna sytuacja dla oszustów, którzy mogą podszywać się pod rachmistrza. Wpuszczenie takiej osoby do domu może być bardzo nieprzyjemne w skutkach dla właściciela mieszkania, oprócz kradzieży danych osobowych, można pozbyć się oszczędności i cennych przedmiotów. Do naszych drzwi może zapukać osoba podająca się za rachmistrza (bez legitymacji lub z podrobionym identyfikatorem). Wpuszczenie takiej osoby do domu może skutkować zwykłą kradzieżą danych osobowych (jak w powyższych przykładach), ale może też być bardziej niebezpieczne.

Fałszywy rachmistrz może dokonać rabunku w naszym mieszkaniu. Może też być zwykłym „zwiadowcą” złodziei i tylko oceniać co warto ukraść w przyszłości i jakie mamy zabezpieczenia w mieszkaniu.

Uważajcie na wszelkie nietypowe prośby osoby podającej się za rachmistrza spisowego. Rachmistrzowie nie mogą robić zdjęć naszym dowodom osobistym w celu weryfikacji, prosić o opłatę za spis, czy zachęcać do zalogowania się na ich urządzeniu do aplikacji spisowej poprzez bank.

Próbą uwiarygodnienia powyższego oszustwa może być też zostawienie przez fałszywego rachmistrza takiej ulotki w naszej skrzynce:

Ulotka jest oczywiście prawdziwa i zgodna ze wzorem GUS, ale można na niej wpisać inny numer telefonu. Wtedy, oddzwaniając na fałszywy numer, będziemy bardzo podatni na wyłudzenie danych osobowych.

Co więcej – oszuści dzwoniąc lub zostawiając ulotkę mogą mieć prawdziwy numer identyfikatora rachmistrza! To oczywiście już dużo mniej prawdopodobne i bardziej skomplikowane oszustwo, ale mogą oni poczekać, aż sami zostaną odwiedzeni przez rachmistrza, spisać jego dane i następnie ich używać!

Jak się bezpiecznie spisać?

Teraz pora na trochę dobrych wiadomości. Zacznijmy od najważniejszej – jest bardzo prosty i szybki sposób, aby się bezpiecznie spisać. Wystarczy skorzystać z zalecanej przez GUS metody – samopisu internetowego.

Najlepiej zrobić to od razu na początku spisu – w pierwszych dniach kwietnia. Ponadto – nie klikajcie w żadne linki, a sami wpiszcie w przeglądarkę adres spis.gov.pl. Dobrze jest też pomóc osobom mniej zaznajomionym z komputerem w naszej rodzinie.

Co zrobić w sytuacji, w której ktoś z naszej rodziny nie jest w stanie dokonać samopisu przez Internet? Na szczęście dla mniej technicznych osób przygotowano też inne metody samospisu. Możemy skorzystać ze specjalnego miejsca spisowego, które będzie dla nas przygotowane w każdym urzędzie statystycznym, urzędzie wojewódzkim, urzędzie gminy. Wreszcie, możemy też po prostu zadzwonić na infolinię spisową (+48 22 279 99 99) i w ten sposób udzielić odpowiedzi.

Jeżeli jednak postanowimy (my lub ktoś z naszej rodziny) czekać na ruch rachmistrza, to dobrze zweryfikujcie rachmistrza spisowego. Każdy rachmistrz będzie się legitymował identyfikatorem z imieniem, nazwiskiem oraz  numerem identyfikatora. Możemy zweryfikować prawdziwość tych danych na infolinii: +48 22 279 99 99 lub na stronie internetowej spisu.

Na koniec jeszcze jedno: zgłaszajmy wszystkie przypadki nadużyć na policję.

 

Zródło:

https://subiektywnieofinansach.pl/spis-powszechny-musisz-wziac-w-nim-udzial-i-to-najlepiej-przez-internet-to-idealna-okazja-dla-zlodziei-i-oszustow-jak-nie-stracic-danych-lub-pieniedzy/

https://glosseniora.pl/2021/04/16/oszustwa-na-spis-powszechny/

 

Wójt gminy zaprasza

Wojciech Ćwierz
wojt@jastrzebia.pl


Godziny przyjęć interesantów:
pon. 09:00 - 16:00

Jastrzębia 110
26-631 Jastrzębia
tel. 48 384-05-05, urzad@jastrzebia.pl


Godziny urzędowania:

pon. 8:00 - 16:00
wt-pt. 7:00 - 15:00

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.