Logo Jastrzębia

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 8595
W sumie: 146489

News

News zdjęcie id 549

Samorząd Mazowsza dla Jastrzębi

16.12.2020

W dniu 16 grudnia w Jastrzębi gościł Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Pan Rafał Rajkowski. Podczas wizyty w naszej gminie pan Marszałek uczestniczył w uroczystym otwarciu drogi w Wolskiej Dąbrowie, której budowa była współfinansowana z budżetu Mazowsza. Mijający rok był dla Jastrzębi wyjątkowy pod względem wsparcia z budżetu samorządu województwa mazowieckiego i Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Projektów Unijnych.

Poza inwestycjami drogowymi z dotacji Mazowsza współfinansowana jest budowa bieżni przy Zespole Szklono Przedszkolnym w Jastrzębi. Środki samorządu województwa przeznaczone zostały również na sfinansowanie inwentaryzacji źródeł niskiej emisji na terenie gminy Jastrzębia. Ponadto gmina otrzymała dotacje w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw”. Wsparcie z tego źródła dotarło do Woli Owadowskiej, Wolskiej Dąbrowy, Dąbrowy Kozłowskiej i Wólki Lesiowskiej.

W 2020 roku gmina Jastrzębia korzystała z unijnych dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

 • „Szkoły XXI wieku w Gminie Jastrzębia”

We wszystkich publicznych szkołach w gminie Jastrzębia realizowane są unijne projekty. Uczniowie biorą udział w zajęciach językowych, informatycznych, różnorodnych kołach zainteresowań, zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych i warsztatowych ponosząc swoje kompetencje i rozwijając umiejętności niezbędne na rynku pracy. Zaplanowane są również wycieczki i wizyty studyjne. Dla wszystkich szkół zakupiony został sprzęt technologii Informacyjno-komunikacyjnej oraz pomoce dydaktyczne o łącznej wartości 437 000 złotych. Całkowita wartość projektów wynosi 1.644.769,98 zł, a dofinansowanie Unii Europejskiej 1.551.958,98 zł.

 • „Upowszechnianie edukacji przedszkolnej”

Od września 2020 roku w gminie Jastrzębia realizowany jest projekt upowszechniający edukację przedszkolną. W zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jastrzębi powstały dwa dodatkowe oddziały przedszkolne. Dla potrzeb projektu przeprowadzony został kompleksowy remont pomieszczeń, doposażona została kuchnia w nową zastawę stołową, zlewy i chłodnię. Sale zostały wyposażone w nowe meble, pomoce edukacyjne, zabawki, a każde dziecko otrzymało wyprawkę szkolną w postaci artykułów piśmienniczych. Poza zajęciami wychowawczymi, dydaktycznymi i opiekuńczymi wychowankowie uczestniczą w zajęciach językowych, taneczno-rytmicznych, logopedycznych, pedagogicznych oraz w zajęciach z gimnastyki korekcyjnej. Wartość projektu wynosi 407 500,00 zł, w tym dofinansowanie Unii Europejskiej: 326 000,00 zł.

 • „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gminie Jastrzębia”

Z myślą o seniorach powstał projekt pn. „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gminie Jastrzębia”, wdrażany przez Radomską Szkołę Wyższą w partnerstwie z Gminą Jastrzębia. Do udziału w zajęciach zgłosiło się 60 osób w wieku 55+. Seniorzy uczestniczą w wykładach i konserwatoriach z dziedziny zdrowia, aktywizacji zawodowej, kultury i społeczeństwa oraz edukacji. W ofercie uniwersytetu są szkolenia komputerowe, kursy pierwszej pomocy, pracownia rękodzieła, zajęcia nordic walking, a także spotkania integracyjne i wycieczki. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w kwocie 418.000 zł.

 • „Wymiana urządzeń grzewczych w Gminie Jastrzębia”

Projekt polega na wymianie starych kotłów tzw. „kopciuchów" na kotły spalające biomasę (pellet), pompy ciepła oraz kotły gazowe w gospodarstwach domowych i w budynkach użyteczności publicznej. Prace wykonane zostaną w 62 budynkach jednorodzinnych (41 kotłów na biomasę - pellet, 14 powietrznych pompy ciepła, 7 kotłów gazowych). Ponadto 3 kotły na biomasę zamontowane zostaną w budynkach użyteczności publicznej, w szkołach w Lesiowie, Kozłowie i Mąkosach Starych. Wdrażanie projektu ze względu na pandemię koronawirusa uległo przesunięciu na rok 2021. Wartość projektu wynosi 1.902.503 zł, w tym dofinansowanie Unii Europejskiej 1.376.729 zł.

Ze środków Mazowsza korzystały również stowarzyszenia, koła gospodyń, kluby sportowe i jednostki OSP z terenu gminy Jastrzębia.

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Jastrzębi otrzymała dotację na realizację projektu pn.: „Dezynfekcja przestrzeni publicznych oraz ozonowanie pomieszczeń w budynkach użyteczności publicznej na terenie gminy Jastrzębia celem zapobiegania rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19”. Dzięki dotacji zakupiony został ozonator, spalinowy opryskiwacz plecakowy, dwa opryskiwacze ręczne i kombinezony ochronne.

Sześć organizacji pozarządowych z gminy Jastrzębia otrzymało dotacje Marszałka Województwa Mazowieckiego na realizację projektów aktywizujących kobiety w środowisku wiejskim oraz integrujące lokalne społeczności. Dotacje zostały przyznane w konkursie z obszaru: „Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych”, na następujące projekty:

 • „Zakup sprzętu dla KGW Słoneczny Zakątek w Kolonii Lesiów”- KGW „Słoneczny Zakątek”,
 • „Lesiowiaki wspomagają rozwój wspólnot” - KGW Raz Na Ludowo,
 • „Doposażamy i działamy" - KGW w Mąkosach Starych,
 • „Wspieranie rozwoju gospodyń aktywnych społecznie” - OSP w Jastrzębi,
 • „KGW aktywnie rozwija wspólnoty" - KGW Aktywne Dąbrowianki,
 • „KGW Pogodne wspomaga w rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych” - KGW Pogodne w Woli Owadowskiej.

KGW „Aktywne Dąbrowianki” z Dąbrowy Jastrzębskiej i KGW „Pogodne" z Woli Owadowskiej otrzymały grant na organizacje warsztatów kulinarnych. Na zajęciach prowadzonych przez mistrza serowarskiego uczestnicy projektu zapoznali się z sekretami wytwarzania serów podpuszczkowych.

Fundusze na sport

Dzięki dotacjom samorządu województwa mazowieckiego w 2020 roku w gminie Jastrzębia odbywały się również imprezy sportowe. Klub piłkarski Akcja zorganizował gminny turniej o puchar wójta i rady gminy Jastrzębia, a Gminny Klub Sportowy w Jastrzębi turniej siatkarski z udziałem kilku drużyn z powiatu radomskiego.

Wójt gminy zaprasza

Wojciech Ćwierz
wojt@jastrzebia.pl


Godziny przyjęć interesantów:
pon. 09:00 - 16:00

Jastrzębia 110
26-631 Jastrzębia
tel. 48 384-05-05, urzad@jastrzebia.pl


Godziny urzędowania:

pon. 8:00 - 16:00
wt-pt. 7:00 - 15:00

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

 • :
 • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.