Logo Jastrzębia

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 8242
W sumie: 146136

News

News zdjęcie id 539

Nagroda dla Stowarzyszenia „Gościniec”

01.12.2020

Organizacje pozarządowe to wielkie bogactwo naszej gminy. Dokonania wielu z nich w sferze kultury są ogromne. Tworzą je ludzie pełni pasji i pozytywnej energii. Jedną z najbardziej aktywnych organizacji jest Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Jastrzębia „Gościniec", które w tym roku zostało uhonorowane nagrodą „Animator Kultury Powiatu Radomskiego".

Stowarzyszenie „Gościniec" działa od dziesięciu lat, a jego celem jest współpraca z różnymi grupami mieszkańców na rzecz ich rozwoju w wielu obszarach, takich jak: kultura, życie społeczne, budowanie autorytetów, szacunek do małej ojczyzny, rozwijanie talentów, a także zostawianie trwałych śladów z przeszłości w teraźniejszości. Stowarzyszenie docenia pracę z seniorami, młodzieżą i dziećmi. Na swoim koncie ma m.in wyjazdy integracyjne i wymiany szkolne, publikacje dotyczące postaci i miejsc znanych w gminie, a także pomoc osobom potrzebującym.

  • KULTURA

W projekcie „Mieszkamy pod wspólnym dachem Europy. Inspirujemy się nawzajem do budowania świadomego obywatelstwa europejskiego” wzięło udział 34 osoby z 7 państw. Podczas tygodniowego pobytu w Łucznicy uczestnicy mieli okazję nie tylko do wspólnej integracji, ale również do poznania dziedzictwa kulturowego, więzi geograficznej i historycznej narodów kontynentu europejskiego. Członkowie stowarzyszenia pracowali także nad pozostawianiem trwałych śladów z przeszłości w teraźniejszości – uroczyście odsłaniając kamień-pomnik przy szkole w Jastrzębi (projekt „Trwały ślad” finansowany ze środków Gminy Jastrzębia). Stowarzyszenie organizowało również wraz z seniorami spotkania pamięci "Zaduszki" upamiętniające tych, którzy odeszli.

  • ŻYCIE SPOŁECZNE

Wspólnie z Urzędem Pracy w Radomiu stowarzyszenie zorganizowało szkolenie z zakresu przedsiębiorczości. Dzięki środkom FIO wzmocnione zostały kompetencje liderów na terenie trzech gmin (projekt "Lider pilnie poszukiwany"). „Gościniec” wydał także publikację pt. "Kazimierz Mróz - zarazić pasją", przybliżającą postać lokalnego autorytetu, patrona szkoły w Jastrzębi, dbająco to, aby pamięć o nim nie odeszła wraz z ludźmi, którzy go pamiętają.

  • BUDOWANIE PAMIĘCI HISTORYCZNEJ I SZACUNEK DO MAŁEJ OJCZYZNY

Jednym z dokonań „Gościńca” było utworzenie muzealnego kącika w szkole w Jastrzębi, utrwalającego pamięć o Kazimierzu Mrozie i jego spuściźnie (projekt "To dla Ciebie, Patronie"). W gimnazjum w Jastrzębi zorganizowana została wystawa poświęcona „Żołnierzom Wyklętym”, przygotowana przez Oddział IPN w Radomiu).

  • ROZWIJANIE TALENTÓW, PRACA Z DZIEĆMI I MŁODZIEŻĄ

W gimnazjum w Jastrzębi stowarzyszenie zorganizowało wernisaż prac uczniów, jako zwieńczenie działań warsztatowych z zakresu literatury i sztuki (projekt "Żyj twórczo! Poznaj swoje talenty!"). We współpracy ze stowarzyszeniem KanTe e.V. z Magdeburga „Gościniec” zorganizował wymianę młodzieży oraz szereg działań animacyjnych w Polsce i w Niemczech (projekt "Razem budujemy przyszłość").

  • INTEGRACJA MIĘDZYPOKOLENIOWA

Dzięki projektom stowarzyszenia seniorzy z jastrzębskiego klubu "Senior wita" wystawiają przedstawienia teatralne dla dzieci i dorosłych.

  • AKTYWIZACJA SPOŁECZNOŚCI LOKALNYCH

Członkowie stowarzyszenia odrestaurowali przydrożną kapliczkę w Wólce Lesiowskiej i wydali publikację na temat historii tej wsi ("Na krańcu gościńca"), organizowali również spotkania rodzinne np. wiejską potańcówkę na dechach czy piknik historyczny.

  • PROMOWANIE WOLONTARIATU I AKCJI POMOCOWYCH

„Gościniec” organizował pomoc powodzianom z gminy Gorzyce, pomagając w pracach remontowych, porządkowych i hydraulicznych. Stowarzyszenie gościło wolontariuszy z Hiszpanii i Włoch w szkołach na terenie gminy Jastrzębia. Wraz ze stowarzyszeniem z Bartodziejów „Gościniec” utworzył gminny klub wolontariatu dla seniorów (projekt "Wolontariat na 60+").

 

Wójt gminy zaprasza

Wojciech Ćwierz
wojt@jastrzebia.pl


Godziny przyjęć interesantów:
pon. 09:00 - 16:00

Jastrzębia 110
26-631 Jastrzębia
tel. 48 384-05-05, urzad@jastrzebia.pl


Godziny urzędowania:

pon. 8:00 - 16:00
wt-pt. 7:00 - 15:00

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.