News

Zebrania sprawozdawcze jednostek OSP w Goryniu i Jastrzębi
09.02.2020
W dniu 8 lutego ubiegłoroczną działalność podsumowali druhowie z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w Goryniu i Jastrzębi. W zebraniach uczestniczył wójt Wojciech Ćwierz i przedstawiciele zarządu gminnego OSP oraz zaproszeni goście, m.in. mł. bryg. Sławomir Zarzycki – zastępca dowódcy JRG 2 PSP w Radomiu. W spotkaniu w Goryniu wziął udział prezes Zarządu OP ZOSP RP w Radomiu mł. bryg. Paweł Tuzinek - Zastępca Komendanta PSP w Radomiu.
OSP GORYŃ
Prezesem OSP w Goryniu jest Konrad Sochaj, funkcję naczelnika pełni Sławomir Sochaj. W 2019 roku jednostka uczestniczyła w 8 akcjach gaśniczych i 3 miejscowych zagrożeniach. Wysoki poziom wyszkolenia strażaków z OSP Goryń potwierdzony został podczas ubiegłorocznych Gminnych Zawodów Sportowo-Pożarniczych, w których wywalczyli pierwsze miejsce, a reprezentując gminę Jastrzębia w zawodach powiatowych w Wierzbicy zajęli dziewiątą lokatę. Ochotnicza Straż Pożarna w Goryniu w ostatnich latach notuje wzrost ilości członków i co bardzo istotne przybywa młodych strażaków, którzy zapewniają ciągłość działania jednostki, mającej bardzo bogatą przeszłość i tradycję współpracy z miejscową społecznością. Strażacy z Gorynia poza działalnością ratowniczą angażują się w różnorodne przedsięwzięcia, współpracując z gminą, parafią i lokalnymi stowarzyszeniami. Podczas spotkania przedstawione zostały plany jednostki na rok bieżący, dotyczące m.in. konieczności uzupełnienia wyposażenia osobistego strażaków oraz podstawowego sprzętu umożliwiającego udział w akcjach ratowniczych. Zakup ww. sprzętu będzie realizowany m.in. poprzez wykorzystanie przez gminę dostępnych środków zewnętrznych przy zapewnieniu odpowiedniego wkładu własnego. Podczas zebrania omówiona zostały również plany ewentualnego pozyskania dla OSP w Goryniu nowego pojazdu. Wszyscy uczestnicy dyskusji, w tym przedstawiciele PSP w Radomiu i władz gminy zadeklarowali współpracę w tym zakresie. Jednym z rozważanych rozwiązań, które poprawił sytuację jednostki i jest możliwe do realizacji w ciągu najbliższych lat to zakup używanego pojazdu, który zastąpi wysłużonego STARA. W spotkaniu w Goryniu uczestniczył wyjątkowy gość, pan Stanisław Sońta, w latach 1956-1969 kierownik szkoły w Goryniu i jeden z głównych budowniczych remizy. Zabierając głos podziękował strażakom za pielęgnowanie tradycji i dbałość o miejsce, które powstało kilkadziesiąt lat temu dzięki pracy ich przodków. Do jednostki trafiło również opracowanie historyczne o Goryniu i miejscowej straży pożarnej napisane przez pana Stanisława Sońtę, będące doskonałym materiałem do założenia korniki dokumentującej działalność miejscowej OSP.
OSP JASTRZĘBIA
Ostatnie zebranie sprawozdawcze odbyło się w OSP w Jastrzębi. Jest to największa jednostka w naszej gminie i jedyna włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jej prezesem jest Grzegorz Rudecki, a naczelnikiem Andrzej Kapusta. Do jednostki należy trzydziestu sześciu członków zwykłych, czterech honorowych i jeden wspierający. Do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP w Jastrzębi należy dziesięć osób, w tym dziewięć dziewcząt. W 2019 roku strażacy z OSP w Jastrzębi uczestniczyli w 62 akcjach ratowniczych (45 pożarów i 17 miejscowych zagrożeń), z czego 10 wyjazdów obejmowało zdarzenia na terenie gmin sąsiednich. Wchodząc w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego jednostka posiada odpowiedni potencjał sprzętowy i osobowy, a ostatni rok działalności to dalszy rozwój we współpracy z samorządem gminy Jastrzębia. W 2019 roku dokonane zostały kolejne zakupy m.in. węże, hełmy, ubrania specjalne, sprzęt sportowo-pożarniczy i nagłaśniający. Ponadto kilku jastrzębskich strażaków uczestniczyło w szkoleniach podstawowych i specjalistycznych. Najważniejsze ubiegłoroczne przedsięwzięcia zorganizowane przez OSP w Jastrzębi to uroczystości z okazji „Święto Strażaka” oraz Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze w dniu 9 czerwca, w których wzięły udział wszystkie jednostki z terenu gminy Jastrzębia. W 2019 roku strażacy z Jastrzębi współpracowali z wieloma instytucjami i organizacjami, m.in. z miejscową szkołą, parafią i kołem gospodyń wiejskich, Lasami Państwowymi w Radomiu i Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Radomiu angażując się w różnorodne działania i akcje. Przykładem może być profesjonalny pokaz ratownictwa technicznego podczas gminnych dożynek w Jastrzębi i zabezpieczenie Radomskiego Maratonu Trzeźwości. Na obecny rok strażacy z Jastrzębi w zakresie współpracy ze środowiskiem planują m.in. organizację szkoleń z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej i pogadanki z dziećmi i młodzieżą szkolną. Najważniejsze potrzeby jednostki poza środkami ochrony osobistej i umundurowania to zakupy sprzętu pożarniczego, w tym motopompy pływającej i bosaków ciężkich. Planowany jest również remont pomieszczeń socjalnych i założenie alarmu.