Logo Jastrzębia

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 2211
W sumie: 2211

News

News zdjęcie id 1009

Małgorzata Skwarek Mazowieckim Bibliotekarzem Roku 2022!

20.03.2023

Głosami Kapituły Mazowieckiego Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Pani Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jastrzębi - Małgorzata Skwarek została Mazowieckim Bibliotekarzem Roku 2022 i będzie reprezentować Okręg Mazowiecki w ogólnopolskim konkursie na Bibliotekarza Roku 2022. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Do konkursu nominowani byli także: Szymon Kaczmarczyk z Biblioteki Publicznej im. Z. Łazarskiego w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy, Jadwiga Sikorska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Józefowie, Justyna Wasilewska z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy.


Małgorzata Skwarek – od początku pracy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jastrzębi (2016 r.) dba o rozwój biblioteki i jej filii, tak by wyjść poza ramy stereotypowej instytucji, która tylko gromadzi i udostępnia zbiory. Gruntowna modernizacja dwóch filii bibliotecznych, odremontowanie biblioteki głównej oraz zakup sprzętu komputerowego z programu ,,Kraszewski-komputery dla bibliotek” było początkiem zmiany, jaka nastąpiła w jastrzębskiej bibliotece.

W tej chwili oferta biblioteczna jest atrakcyjna, różnorodna, skierowana dla różnych grup od najmłodszych do seniorów. Oferuje lekcje biblioteczne, warsztaty, spotkania, szkolenia jak również konkursy, przeglądy muzyki, festyny, dożynki, kolędowanie. Wiele przedsięwzięć organizowane jest we współpracy z organizacjami lokalnymi: kołami gospodyń wiejskich, stowarzyszeniami, jednostkami OSP, miejscowym klubem sportowym, parafiami czy szkołami podstawowymi.

Biblioteka współorganizuje z kołami gospodyń wiejskich tradycyjne wykopki oraz żniwa, pielęgnując tym samym dawne tradycje dla młodych pokoleń. Biblioteka jest jedynym ośrodkiem kultury działającym w gminie Jastrzębia i wychodzi poza standardowe zadania statutowe, dzięki temu mieszkańcy aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym małej ojczyzny. Od 7 lat skutecznie pozyskuje na to środki z programów MKiDN, Instytutu Książki, Marszałka Województwa Mazowieckiego. W 2021 r. dużym przedsięwzięciem kulturalnym zorganizowanym przez bibliotekę był ,,I Przegląd Muzyki Ludowej – Moc w Tradycji”, gdzie zaprezentowano zespoły i solistów z terenu gminy Jastrzębia. Środki zostały pozyskane od marszałka województwa mazowieckiego.

Dla Małgorzaty Skwarek bardzo ważna jest tożsamość lokalna i dbanie o dorobek i historię lokalnej społeczności. Dużym sukcesem było także zorganizowanie ,,Poczekalni Kultury” – małej galerii, w której odbywają się spotkania, warsztaty i wystawy osób pochodzących z terenu gminy Jastrzębia lub z gminą związanych. Lokalni twórcy promowani są poprzez prezentację talentów i pasji. Biblioteka zorganizowała wernisaże prac m.in. Doroty Wulczyńskiej – Kieloch, Janusza Jabłońskiego, a wystawą, która odbiła się szerokim echem w środowisku, była ekspozycja upamiętniająca zmarłego Stanisława Zielińskiego – wybitnego regionalisty i bibliotekarza. Zorganizowała też wspólnie z Gminą Jastrzębia oraz Powiatowym Instytutem Kultury w Iłży – I Galę Organizacji Pozarządowych w Gminie Jastrzębia, w czasie której zostały przedstawione, nagrodzone organizacje za swoją działalność: koła gospodyń, stowarzyszenia, kluby sportowe, jednostki OSP.

Biblioteka organizuje spotkania w ramach akcji Cała Polska czyta Dzieciom, uczestniczy w programie Mała książka – Wielki Człowiek, prowadzi lekcje biblioteczne, warsztaty, spotkania, szkolenia, konkursy, festyny i pikniki. W 2021 r. wprowadzony został dostęp wypożyczalni Academica.

Po wybuchu wojny w Ukrainie, biblioteka zaangażowała się w konkretną pomoc, organizując kiermasze, zbiórki oraz ,,Bal dla rodzin i dzieci” przebywających w gminie. Pozyskano także księgozbiór w języku ukraińskim do użytku czytelników. Małgorzata Skwarek od 2022 r. zasiada w zarządzie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Oddział w Radomiu. Pełni też funkcję przewodniczącej Koła dla powiatu radomskiego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jastrzębi. Współpracuje z bibliotekami powiatu, służąc swoim doświadczeniem zawodowym i udowadniając, że dzięki zaangażowaniu i pracowitości biblioteka z małej gminy wiejskiej może być przykładem dla innych placówek. Bierze udział w szkoleniach i konferencjach zorganizowanych przez m.in. SBP, Mazowiecki Instytut Kultury, Powiatowy Instytut Kultury.

Małgorzata Skwarek jest niezwykle kreatywną osobą w myśleniu i działaniu, ma oryginalne pomysły i rozwiązania. Cechuje ją odpowiedzialność, pracowitość i wytrwałość w dążeniu do celów, co sprawiło, że biblioteka stała się ośrodkiem tętniącym życiem. Zjednuje ludzi i organizacje, z którymi współpracuje oraz buduje trwałe relacje, dzięki czemu powstają wyjątkowe projekty skierowane do środowiska lokalnego.

 

 

 

Wójt gminy zaprasza

Wojciech Ćwierz
wojt@jastrzebia.pl


Godziny przyjęć interesantów:
pon. 09:00 - 16:00

Jastrzębia 110
26-631 Jastrzębia
tel. 48 384-05-05, urzad@jastrzebia.pl


Godziny urzędowania:

pon. 8:00 - 16:00
wt-pt. 7:00 - 15:00

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.