Bezpiecznie-zdrowo-serdecznie-usługi opiekuńcze i teleopieka dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu
GMINA JASTRZĘBIA
realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich
pn. „Bezpiecznie-zdrowo-serdecznie – usługi opiekuńcze i teleopieka dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu”
Usługi opiekuńcze w gminie Jastrzębia
Gmina Jastrzębia w okresie od 1 maja 2021 roku do 31 sierpnia 2023 roku realizowała projekt pn. „Bezpiecznie-zdrowo-serdecznie, usługi opiekuńcze i teleopieka dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu”. Celem projektu było ułatwienie dostępu do usług opiekuńczych dla 24 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu zamieszkujących obszar gminy Jastrzębia poprzez zwiększenie zakresu i jakości usług środowiskowych. Realizatorem projektu jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jastrzębi.
Zadanie obejmuje usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania - 8 osób posiadających odpowiednie kwalifikacje świadczyło usługi dla 24 osób wymagających pomocy w czynnościach dotyczących samoobsługi. Usługi opiekuńcze obejmują wspieranie i pomoc w podstawowych, codziennych czynnościach domowych i życiowych, w szczególności pielęgnację zaleconą przez lekarza, pomoc
w przygotowywaniu posiłków, wykonywaniu prac porządkowych, itp.
W ramach projektu oferowano teleopiekę - 24 osoby zostało wyposażone w bransoletki życia, kompleksową usługę zdalnej opieki składająca się z mobilnej aplikacji, która w połączeniu ze zintegrowanym urządzeniem zapewnia nowoczesną usługę teleopieki dedykowaną m.in. osobom starszym, niesamodzielnym i przewlekle chorym oraz ich opiekunom, którzy w wygodny sposób mogą monitorować bezpieczeństwo podopiecznych.
Działania obejmowały również wsparcie dla opiekunów faktycznych, którzy mieli zapewnioną pomoc psychologiczną.
W dniu 1 września 2023 roku. rozpoczął się drugi etap realizacji projektu dotyczący zachowania trwałości projektu, który będzie trwał do 31 grudnia .2023 roku Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jastrzębi informuje o gotowości kontynuowania świadczenia usług opiekuńczych dla osób potrzebujących tego typu wsparcia na zasadach zgodnych z zapisami ustawy o pomocy społecznej.
Oznacza to, że mieszkańcy gminy Jastrzębia potrzebujący wsparcia w codziennym funkcjonowaniu mają możliwość zgłoszenia się do Ośrodka z wnioskiem o przyznanie usług opiekuńczych. Aktualnie Ośrodek świadczy usługi opiekuńcze dziewięciu mieszkańcom gminy o standardzie nie niższym niż w ramach projektu.
Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 w ramach konkursu zamkniętego nr RPMA.09.02.01-IP.01-14-092/20 dla Osi priorytetowej IX "Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem”, Działania 9.2 „Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej”, Poddziałania 9.2.1 „Zwiększenie dostępności usług społecznych ” RPO WM 2014-2020.
Celem projektu jest ułatwienie dostępu do usług społecznych dla 24 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu zamieszkujących obszar Gminy Jastrzębia, poprzez objęcie wsparciem w formie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania oraz w formie teleopieki przez 16 miesięcy.
Wartość projektu: 706 180,00 zł
Dofinansowanie projektu: 656 747,40 zł,
w tym środki z UE: 564 944,00 zł
!!!! NOWY TERMIN REALIZACJI PROJEKTU !!!!
od 1 kwietnia 2021 do 31 sierpnia 2022 roku
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Projekt realizowany
od 1 stycznia 2021 do 31 maja 2022 roku.
Projekt przewiduje:
- Usługi opiekuńcze świadczone w miejscu zamieszkania przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje przez 16 miesięcy, w wymiarze średnio 40h/tyg.
- Zakup bransoletek życia z przyciskiem SOS, który pozwala pacjentowi połączyć się z Centrum Zdalnej Opieki Medycznej i wezwać pomoc, a także w czujnik upadku, który automatycznie informuje Centrum, o zaistniałym zdarzeniu. Bransoletka daje możliwość lokalizowania podopiecznych przy wykorzystaniu modułu GPS oraz wykonywanie pomiarów pedometrycznych oraz pomiaru pulsu.
- Monitoring medyczny 24h na pacjenta przez 16 m-cy praca monitoringu medycznego możliwa jest dzięki platformie, pozwalającej w sposób zdalny i automatyczny odbierać powiadomienia w przypadku zdefiniowanych zagrożeń (np. upadek), co zapewnia natychmiastową interwencje medyczną. Centrum będzie skupiało wykwalifikowany personel medyczny oraz monitorować stan zdrowia pacjentów całodobowo, również w dni świąteczne. Dzięki opracowanym medycznym schematom postępowania (procedury) możliwa będzie szybsza i bardziej celowa interwencja. Centrum Teleopieki funkcjonuje 24/7/365. Bransoletki bezpieczeństwa służą do natychmiastowego wezwania pomocy w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa
- Obsługa serwisowa i utrzymanie przez 16 m-cy Przez cały okres realizacji projektu Wykonawca zadba o to, aby platforma działała, w przypadku jakichkolwiek problemów, będą podejmowane działania naprawcze. Zostanie zapewnione również utrzymanie łącza w stałej gotowości do podjęcia akcji alarmowej. Wykonawca zapewnia całodobowy monitoring i rejestrację sygnałów alarmowych.
- Działania wspierające opiekunów faktycznych osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu - Poradnictwo psychologiczne dla opiekunów faktycznych - łącznie 120 godzin. Opiekunowie faktyczni 24 osób korzystających z usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania i teleopieki będą mieli możliwość skorzystania z pomocy psychologa. Przewidziano ogólnie liczbę 120 godzin, bez określania z ilu godzin będzie mógł skorzystać każdy z opiekunów. Będzie to wynikało z zapotrzebowania, które będą zgłaszać w trakcie realizacji projektu Wsparcie będzie udzielane w miejscu uzgodnionym przez opiekuna faktycznego, psychologa i osobę realizującą projekt tak, aby opiekun faktyczny czuł się komfortowo, mógł opowiedzieć o swoich problemach, uzyskał odpowiednią pomoc.
Psycholog będzie odpowiadał na potrzeby opiekunów faktycznych.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WM na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa IX Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem, Działanie 9.2 Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej, Poddziałanie 9.2.1 Zwiększenie dostępności usług społecznych.
Dokumenty rekrutacyjne dostępne są na stronie GOPS Jastrzębia oraz UG Jastrzębia
1. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - dokumenty
2. Urząd Gminy w Jastrzębi - dokumenty