Logo Jastrzębia

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 2372
W sumie: 2372

Klub Senior + w Mąkosach Starych

Projekt realizowany w ramach Modułu II - Zapewnienie funkcjonowania placówki „Senior+”, 
współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej,
w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020, Edycja 2019

 

Klub „Senior+” w Mąkosach Starych  - miejsce spotkań dla mieszkańców gminy Jastrzębia

W 2018 roku Gmina Jastrzębia otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020, na utworzenie Klubu „Senior+”. W ramach tego samego Programu w 2019 roku został złożony wniosek na zapewnienie funkcjonowania Klubu „Senior+” w Mąkosach Starych. Jest to pierwszy klub dla seniorów w gminie Jastrzębia.

Celem Klubu Senior+ w Mąkosach Starych jest wsparcie ludzi starszych, poprzez stworzenie tym osobom warunków do aktywnego, produktywnego i miłego spędzania wolnego czasu oraz troska i pomoc w rozwoju zainteresowań, zdolności manualnych i artystycznych.

Klub „Senior+” powstał w budynku OSP w Mąkosach Starych, który został wyremontowany i wyposażony ramach Programu Wieloletniego Senior+ Moduł I. Powierzchnia użytkowa nowo wyremontowanego lokalu wynosi ok. 200 m2. W klubie Senior + uczestnicy mają do dyspozycji zaplecze kuchenne z wyposażeniem, salę wyposażoną w stoły, krzesła, regały, biurka, fotele, pomieszczenia sanitarne, sprzęt multimedialny (laptopy, telewizor, projektor multimedialny, zestaw nagłaśniający, ekran projekcyjny), urządzenia rozrywkowe (stół bilardowy, piłkarzyki, tarcza do rzutek).

Placówka skupiać będzie mieszkańców gminy Jastrzębia, którzy będąc na emeryturze czy rencie mogą spędzać wspólnie czas, dzielić się doświadczeniami, a także wspominać wspólne lata młodości. Dotychczas w gminie brakowało miejsca w pełni wyposażonego i dostosowanego dla seniorów, w którym osoby starsze mogłyby realizować swoje pasje, poszerzać zainteresowania, uczyć się czegoś nowego, czy po prostu spędzić miło czas w towarzystwie przyjaznych im osób.

Uczestnikami Klubu „Senior+” są osoby nieaktywne zawodowo, w wieku 60+, mieszkające na terenie Gminy Jastrzębia.

Seniorzy będą mogli aktywnie uczestniczyć w szeregu zajęć edukacyjnych, kulturalno-oświatowych, z aktywności ruchowej, aktywizujących społecznie, a przede wszystkim w spotkaniach integracyjnych.

Koszt zadania wynosi 54 720,00 zł, w tym dotacja w kwocie 21 400,00 zł. 

Zadanie realizowane będzie od stycznia 2019 r. do grudnia 2019 r.

Regulamin organizacyjny Klubu "Senior+"

Klub „Senior+” w Mąkosach Starych  - pierwsze zajęcia za nami

W styczniu br. rozpoczęły się pierwsze zajęcia z aktywności ruchowej. Zajęcia prowadzi trener fizjoterapii, który zachęca uczestników do wysiłku na miarę  możliwości seniorów. Kolejne działania w których uczestniczą seniorzy to warsztaty wokalne i rękodzielnicze. W ramach spotkań z profesjonalnym muzykiem, seniorzy przygotowują repertuar złożony z piosenek o tematyce ludowej, patriotycznej oraz religijnej. Zajęcia obejmują również ćwiczenia z odsłuchem, oddechowe, relaksacyjne, a także seniorzy będą pracować nad świadomością dźwięku, dykcją, emisją głosu, interpretacją tekstu. Zarówno warsztaty wokalne jak i rękodzielnicze cieszą się dużym zainteresowaniem, gdyż uświadamiają i dowartościowują seniorów w zakresie rozwijania ukrytych talentów manualnych czy wokalnych. Prowadzone są też zajęcia edukacyjne, które mają na celu szeroko rozumianą integrację społeczną środowiska seniorów oraz przybliżenie idei wolontariatu. Zainspirowanie tą dziedziną ma mieć charakter długofalowy, polegający na wzajemnej pomocy w każdym momencie  życia.

Działania Klubu „Senior+” realizowane są we współpracy z innymi instytucjami i organizacjami.

Spotkanie z prawnikiem Panią Dominiką Sambor

Ideą spotkania z zakresu prawa było między innymi przedstawienie procedur regulujących kwestie prawne w zakresie sporządzania zapisów spadkowych i darowizn, a także określenie czasu, miejsca i okoliczności dokonywania zapisów testamentowych i czynionych darowizn. Ten temat zawsze jest w centrum zainteresowania osób starszych i wynikał z zapotrzebowania seniorów. Pani prawnik zwracała szczególną uwagę na specyficzny język prawniczy, podkreślała rolę aktów sporządzanych w obecności notariusza, możliwości czynionych zmian w testamentach, ważności terminów oraz konieczności sporządzania zapisów w obecności świadków.

Tego typu prelekcje zawsze wzbudzają duże zainteresowanie, wiele wątpliwości prawnik wyjaśnia na miejscu, z wieloma sprawami - natury bardziej indywidualnej - zainteresowani muszą jednak zgłaszać się do kancelarii prawnej celem uzyskania informacji szczegółowych.

W Klubie Senior+ w Mąkosach Starych kontynuowane są zajęcia ruchowe, edukacyjne, wokalne czy rękodzielnicze, a także pogadanki i wykłady z ciekawymi ludźmi.

Seniorzy z Klubu Senior+ chętnie korzystają z zajęć manualnych, wokalnych czy ruchowych. Dla uczestników zostało zorganizowane również spotkanie profilaktyczne. Poprowadził je policjant z posterunku w Jastrzębi.  Spotkanie dotyczyło niebezpieczeństw, jakie czyhają na osoby starsze, jak mają się zachować, aby nie dać się oszukać.

Tradycyjne, lubiane przez seniorów są spotkania integracyjne, prowadzone przez koordynatora Panią Danutę. Spotkania mają charakter towarzyski i odbywają się przy poczęstunku: kawa, herbata, ciastka. Podczas spotkań seniorzy śpiewają piosenki, deklamują wiersze, organizują potańcówki, projekcje filmowe a także spędzają czas na wspólnych rozmowach o kulturze, kulinariach, historii i polityce. Inni chętni korzystają z urządzeń rozrywkowych będących na wyposażeniu Klubu tj. bilarda,   rzutek, piłkarzyków. Często bywa, że na spotkaniach integracyjnych biesiadujemy z solenizantami i jubilatami którzy są naszymi członkami.

Seniorzy mają bardzo szeroki wachlarz zainteresowań i lubią aktywnie spędzać czas. W swoich działaniach są konstruktywni i zaangażowani w realizację własnych pomysłów. Ponadto seniorzy są zorientowani w sytuacji społecznej i na bieżąco uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych gminy Jastrzębia. Warto również zwrócić uwagę na potencjał tej grupy społecznej, bowiem wśród nich znajdują się osoby chętne do podejmowania działań i aktywnie się w nie włączają, chętnie uczestniczą w życiu społeczności lokalnej.

Celem tych spotkań jest nie tylko relaks i dobra zabawa ale przede wszystkim integracja seniorów.

Klub Senior+ gościł pisarkę Teresą Ewę Opokę

Z inicjatywy Dyrektora Biblioteki Pani Małgorzaty Skwarek w Klubie Senior+ w Mąkosach Starych odbyło się spotkanie z radomską pisarką Teresą Opoką. Wszyscy seniorzy z zainteresowaniem słuchali, gdy pisarka opowiadała o swoim życiu i pracy, o tym, skąd bierze pomysły do swoich książek. Między Autorką a uczestnikami spotkania wywiązała się ciekawa wymiana zdań na temat spisywania osobistych doznań cudu uzdrowienia. Po zakończeniu spotkania zainteresowani mogli nabyć książki Teresy Opoki, które pisarka chętnie podpisywała seniorom.

Serdecznie dziękujemy Pani Teresie Opoce za mile spędzony czas i pozytywną energię, którą nam przekazała podczas autorskiego spotkania.

Organizatorem spotkania była Gminna Biblioteka Publiczna w Jastrzębi.

Spotkania edukacyjne w Klubie Senior +

W klubie Seniora odbył się cykl spotkań edukacyjnych, w tym dotyczących zdrowia seniora, które poprowadziła Pani doktor z przychodni z Jastrzębi. Poruszyła temat schorzeń dietozależnych takich jak np.: cukrzyca, choroby układu krążenia, , osteoporoza, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby
jelit i układu moczowego, zaburzenia metaboliczne. Spotkanie zapewne pogłębiło wiedzę seniorów, ale także będzie okazją do indywidualnych konsultacji z lekarzem

Odbyły się także zajęcia z dietetyczką Panią Agnieszką, która zwróciła szczególna uwagę na podstawowe zasady zdrowego żywienia w wieku senioralnym. Uczestnicy uzyskali informacje na temat wpływu diety na stan zdrowia, poznali zagrożenia wynikające z nieprawidłowej diety oraz zdobyli umiejętności radzenia sobie z dolegliwościami z wykorzystaniem naturalnych metod.

W ramach zajęć edukacyjnych zorganizowano uczestnikom spotkanie z informatykiem, który wprowadził seniorów w środowisko nowoczesnych technologii informatycznych tj. korzystanie z kont internetowych, zasad korzystania z poczty elektronicznej, komunikatorów, a także jak przeprowadzać transakcje finansowe dokonywane drogą elektroniczną.

Ponadto w ramach cyklicznych spotkań integracyjnych, poza wspólnym śpiewaniem, tańcami, korzystaniem z gier zespołowych, oglądaniem filmów, seniorzy chętnie wymieniają się doświadczeniami w różnym zakresie i o różnej tematyce. Dyskutują nt. realizowanych  zajęć/spotkań, dzielą się opiniami w zakresie pozyskanej wiedzy, umiejętności, które zdobywają na zajęciach i warsztatach, wymieniają się doświadczeniami, a także wspólnie planują nowe działania. Są zmotywowani do dalszej współpracy z Klubem Senior+ i czynnego udziału w kolejnych inicjatywach.

Wyjazdy seniorów do teatru i kina

W ramach projektu seniorzy uczestniczyli w różnych formach życia kulturalnego. Wspólne wyjście do kina i teatru był skutecznym sposobem integracji społecznej, a także stałej aktywności intelektualno-kulturalnej, a także okazją do dyskusji na temat filmu, sztuki, wymiany poglądów i doświadczeń. Seniorzy zobaczyli film „Boże Ciało”, który nominowany jest do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy oraz obejrzeli widowiskową historia Mozarta w Teatrze Powszechnym w Radomiu. „Amadeusz”.

 

 

Wójt gminy zaprasza

Wojciech Ćwierz
wojt@jastrzebia.pl


Godziny przyjęć interesantów:
pon. 09:00 - 16:00

Jastrzębia 110
26-631 Jastrzębia
tel. 48 384-05-05, urzad@jastrzebia.pl


Godziny urzędowania:

pon. 8:00 - 16:00
wt-pt. 7:00 - 15:00

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.